Ero sivun ”Savilahti” versioiden välillä
(Kumottu muokkaus 17820, jonka teki Kipster (keskustelu)) |
|||
| (4 välissä olevaa versiota 3 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 18: | Rivi 18: | ||
| '''Laji''' || '''Paino''' || '''Saaja''' | | '''Laji''' || '''Paino''' || '''Saaja''' | ||
|- | |- | ||
| − | | ''' | + | | '''Särki''' || 414g || Ponni87|- |
|- | |- | ||
| − | | ''' | + | | '''Säyne''' || 362g || Mats |
|- | |- | ||
| '''Kiiski''' || 41g || Mikko -Procyon- | | '''Kiiski''' || 41g || Mikko -Procyon- | ||
Nykyinen versio 27. maaliskuuta 2014 kello 20.08
Savilahti on ensimmäisen Propilkin kenties tunnetuin ja legendaarisin vesistö, josta on saatu suuria, jopa yli 5kg painoisia lahnoja.
Kalasto[muokkaa]
Savilahden kalakantaan kuuluvat ahvenet, särjet, kiisket, lahnat, siiat, pasurit, sekä hauet. Lisäksi tilastoharvinaisuutena voi nousta kalanviljelylaitokselta karannut kirjolohi<ref>http://www.kalassa.net/keskustelut/propilkki-1/savilahti/</ref>.
Strategia[muokkaa]
Kalastus painottuu yleensä lahnan kalastukseen. Lahnoja saadaan Savilahdesta parhaiten pystypilkillä ja morrilla. Lahnat ovat arvokkaita Savilahdella, sillä muut kalat tuppaavat jäämään pieniksi lahnojen pysäyttäessä kasvunsa vasta 5002g:ssä<ref>http://web.archive.org/web/20051222050801/www.kalassa.net/cgi-bin/propilkki/kenttaenkka.pl?kentannimi=7</ref>. Huonolla lahnasyönnillä puron edustalta saa hyvin ahventa ja särkeä, joilla pärjää kohtuullisesti.
Arkistoidut ennätyset[muokkaa]
| Laji | Paino | Saaja |
| Särki | 414g | - |
| Säyne | 362g | Mats |
| Kiiski | 41g | Mikko -Procyon- |
| Siika | 337g | Eci |
| Hauki | 926g | kakkosSALLU |
| Kirjolohi | 1029g | Archaeopteryx |
| Lahna | 5002g | Mikko -Procyon- |
| Pasuri | 245g | Tulirinta_Kalevi5 |
| 5min | 13089g | sadvegu |
| 10min | 23021g | mikza |
| 30min | 38656g | Muikku Muilis |
| 60min | 46322g | Eci |
Lähteet[muokkaa]
<references />